Projekt „KOLEJOWE NIEDZIELE” to cykl promocyjnych przejazdów pociągami do miejsc ciekawych przyrodniczo w regionie. Wycieczki adresowane są do wszystkich mieszkańców, którzy w czasie wolnym chcą poznać najciekawsze miejsca województwa.  Co roku akcja ta cieszy się dużą popularnością. W ramach każdego wyjazdu zapewniany bezpłatny przejazd pociągiem, zwiedzanie z przewodnikami po wyznaczonych trasach, miejsca na biwak, konkurs ekologiczny z nagrodami. Dodatkowo, podczas realizacji projektu organizator planuje zakup gadżetów w formie praktycznych artykułów turystycznych, które zostaną rozdane uczestnikom wyjazdów i z pewnością przydadzą się podczas wycieczek – tj. worków na plecy, peleryn przeciwdeszczowych w opakowaniu – kuli oraz plastikowych kubków termicznych z logo Województwa Łódzkiego, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W ramach projektu powstanie także folder „Weekend z przyrodą w Łódzkiem”, promujący walory przyrodnicze województwa łódzkiego oraz trasy wycieczek.

Szacujemy, iż każda z wycieczek zgromadzi ok. 120 – 160 osób (w zależności od typu i ilości składów pociągu).

Projekt „Kolejowe Niedziele” jest dofinansowany z WFOŚiGW, w związku z czym każda z 9 wycieczek odbywających się w 2019 r. będzie realizować poniższe działania edukacyjne:

  1. Wskazanie mieszkańcom województwa ciekawych przyrodniczo miejsc regionu,
  2. Informowanie społeczeństwa o potencjale przyrodniczym regionu, formach ochrony przyrody,
  3. Edukacja ekologiczna mieszkańców Województwa w zakresie aspektów ochrony przyrody i oddziaływania człowieka na środowisko naturalne.
  4. Inspirowanie aktywnej postawy ludzi wobec środowiska naturalnego w bezpośrednich kontaktach z przyrodą.
  5. Podsumowanie i ugruntowanej wiedzy podczas konkursu ekologicznego odbywającego się podczas każdej wycieczki.
  6. Zachęcanie do korzystania z ekologicznych form transportu (pieszo, rower, konno itp.).

Ideą projektu jest, aby w czasie szybko postępującej degradacji środowiska pokazywać mieszkańcom województwa miejsca ciekawe i cenne przyrodniczo, co skutkować może wykształceniem indywidualnej odpowiedzialności za stan środowiska, wrażliwość na nasze wspólne dziedzictwo naturalne  oraz konieczność zadbania o stan środowiska w najbliższym sąsiedztwie. Realizacja  zadania ma uświadomić osobom w nim uczestniczącym bogactwo przyrodnicze regionu łódzkiego, a także konieczność  dbania o środowisko, dodatkowo przemieszczając się po regionie zmodernizowanym taborem kolejowym, ukazując tym samym nowe możliwości podróżowania po Łódzkim.