Łask i Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki

10 czerwca 2017

Orientacyjny plan dnia:

9.06-9.59      Łódź Fabryczna – Łask 

15.50-16.39   przejazd powrotny Łask – Łódź Fabryczna

 

Pociąg zostanie podstawiony na około 30 minut przed odjazdem na tor 7 przy peronie IV

 

Wycieczka ta przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych z Łodzi (wraz z opiekunami) – laureatów konkursu plastycznego. W podziale na dwie grupy – zamiennie.

 

Część przyrodnicza (PK Międzyrzecza Warty i Widawki) ok. 4 km – 2 h:

  • przejazd autokarem: Łask (Dworzec PKP) – Strońsko (gm. Zapolice) – 25 km
  • przejście: park wiejski w Strońsku, schrony bojowe z okresu II wojny światowej, dolina rzeki Warty, starorzecze i rzeka Warta, dojście do skarpy naprzeciwko cmentarza, kościół św. Urszuli i 11 tys. dziewic, jesion wyniosły w parku wiejskim w Strońsku i punkt widokowy. W trakcie wycieczki uczestnicy będą wykonywać zdjęcia przyrody w ramach konkursu fotograficznego na FB.
  • przejazd: Strońsko – Łask – 25 km

 

Część krajoznawczo-historyczna (Łask) ok. 3 h.

Zaplanowano quizquesting przyrodniczy w Łasku – ok. 2 h, a także czas wolny w mieście – ok. 1 h.

 

Czym jest questing?

Każdy region, każde miasto, każda okolica może poszczycić się czymś, co ją wyróżnia. Dla jednych będzie to zapomniana legenda, dla innych niespotykane elementy krajobrazu, dla jeszcze innych ciekawe okazy fauny i flory. Jednak wszystkie te elementy tworzą tożsamość miejsc, których dotyczą. Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób możemy stać się uczestnikami fascynującej przygody, poszukiwaczami skarbów, odkrywcami tajemnic małych ojczyzn. Wyśmienita zabawa i turystyka z zagadkami, tak w skrócie można opisać questing.

Wszyscy ci, którym zamarzy się prawdziwa przygoda otrzymają specjalne questowe ulotki, które będą stanowić swoista mapę i listę wskazówek. Aby rozwikłać wszystkie tajemnice
z pewnością przydadzą się umiejętności rozwiązywania łamigłówek, gier słownych oraz instynkt poszukiwacza przygód. Dodatkowo każdej grupie będzie towarzyszył przewodnik, który swoją wiedzą uatrakcyjni przemierzany szlak. 

 

Proponowane questy:

„Śladami rodu Łaskich po Parku Miejskim” – Łask leży w dolinie rzeki Grabi. Jest to jedna z najczystszych rzek w Polsce. Wspaniałe lasy i łąki czynią ten zakątek niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Quest zaprasza wszystkich do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Wycieczka po miejskim parku odkryje przed zwiedzającymi ciekawe historie
i tajemnice. Przybliży także barwne postacie związane z dziejami miasta.

http://dolinagrabi.questing.pl/sladami-rodu-laskich-po-parku-miejskim/

 

„Historia Łasku w tablicach ujęta” – Łask znany jest przede wszystkim z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, wybornego lokalnego piwa oraz pięknej okolicznej przyrody. Tym razem przygoda zabierze zwiedzających na szlak, gdzie poznają bogatą historię tego urokliwego miasta. Idąc tropem zagadek goście zwiedzą m.in. wspaniałą, wiekową kolegiatę oraz Kościół Świętego Ducha.

http://questing.pl/aktualnosci/lask-quest/

 

ZAPRASZAMY PO ODBIÓR BILETÓW (ZGODNIE Z INFORMACJĄ ZE SZKOŁY) DO DNIA 9.06 – Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Al. Piłsudskiego 8, pok. 610, w godz. 8.00 – 16.00